Засега нема коментар од Хезболах или од либанските власти / Фото: AA

Израелската Армија денес соопшти дека цел на низи напади биле неколку локации на Хезболах во јужен Либан.

Во военото соопштение се вели дека борбените авиони истовремено нападнале околу 10 цели на Хезболах во селото Рашаја ал-Фахар.

Меѓу погодените цели биле магацин за оружје, платформи за лансирање ракети и непријателска инфраструктура, тврди Армијата. Засега нема коментар од Хезболах.

Тензиите се зголемија покрај границата меѓу Либан и Израел по избувнувањето на војната во Газа минатиот октомври. Се вели дека судирите се најсмртоносните откако двете страни водеа целосна војна во 2006 година.

AA
Популарни