Британскиот министер за надворешни работи е во посета на Либан / Photo: AA

Британскиот министер за надворешни работи изјави дека Велика Британија може официјално да ја признае палестинската држава по прекинот на огнот во Газа, без да го чека исходот од повеќегодишните преговори меѓу Израел и Палестинците за дводржавно решение.

Во разговорот за агенцијата АП за време на неговата посета на Либан, Камерон рече дека не може да дојде до признавање на палестинската држава додека Хамас е во Газа, но дека тоа може да се случи додека траат израелските преговори со палестинските лидери.

Британското признавање на независна држава Палестина, вклучително и во Обединетите нации, „не може да дојде на почетокот на процесот, но не мора да биде на самиот крај на процесот“, рече Камерон.

„Тоа би можело да биде нешто што го разгледуваме како овој процес, овој напредок кон решение, да биде пореален. Она што треба да го направиме е да му дадеме на палестинскиот народ перспектива кон подобра иднина, иднина на сопствена држава. Таа перспектива е апсолутно од витално значење за долгорочниот мир и безбедност во регионот“, рече Камерон.

Велика Британија, Соединетите Американски Држави и другите западни земји ја поддржаа идејата за независна Палестина која постои паралелно со Израел како решение за конфликтот, но рекоа дека палестинската независност треба да дојде како дел од договореното решение. Од 2009 година нема суштински преговори.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху јавно го отфрли создавањето на независна палестинска држава по војната, а во последниве недели дури се пофали дека бил клучен во спречувањето на палестинската државност.

Потегот на некои од клучните сојузници на Израел да ја признаат палестинската држава без поддршка на Израел може да го изолира Израел и да изврши притисок врз него да дојде на преговарачка маса.

Камерон рече дека првиот чекор мора да биде „пауза во борбите“ во Газа што на крајот би се претворила во „траен, одржлив прекин на огнот“.

AA
Популарни