Американската амбасадорка во Скопје се придружи на честитките за изборната победа на Гордана Силјановска - Давкова / Photo: МИА

Американската амбасадорка во Скопје Анџела Агелер и ја честиташе победата на Гордана Силјановска Давкова на претседателските избори.

Таа го оцени како историски изборот на првата жена претседател на Северна Македонија и нагласи дека САД продолжуват со поддршка на целосната евроинтеграција на земјата.

“Моите срдечни честитки до Гордана Силјановска Давкова за нејзиниот историски избор за прва жена претседател на Северна Македонија. Честитки и за сите оние граѓани кои вчера го искористија своето избирачко право на претседателски и парламентарни избори. Соединетите Американски Држави ќе продолжат да ги поддржуваат целите за просперитет и целосна евроатланска интеграција на оваа земја, стои во пораката на Агелер на Х.

TRT Balkan / агенции
Популарни