Песков истакна дека изјавата на Кулеба е апсолутно во спротивност со забраната на Зеленски за преговарање со Русија, која е воведена во Украина / Photo: AA

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денес изјави дека Русија нема да се вклучи во мировни преговори со Украина под „наметнатите правила“.

Коментирајќи ги изјавите на украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, кој рече дека сите разговори „мора“ да се придржуваат до „формулата“ на Украина“, Песков на брифингот со новинарите во Москва истакна: „Не прифаќаме никакви правила диктирани од други кои наложуваат нивно почитување.“

Тој истакна дека изјавата на Кулеба „е апсолутно во спротивност со забраната на претседателот на Украина за преговарање со Русија, која е воведена во Украина“.

Во врска со препораката од француските разузнавачки служби да се откаже церемонијата на отворање на Олимписките игри Париз 2024, Песков рече дека Русија не може да спроведе дополнителни безбедносни мерки за да ги заштити своите спортисти.

„Според регулативите на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), земјата домаќин сноси одговорност за безбедноста. Искуството на Русија со Зимските олимписки игри во Сочи вклучуваше обемни и прецизни безбедносни мерки. И покрај предизвиците, Олимпијадата во Сочи беше пофалена од МОК како една од најдобрите во историјата“, нагласи тој.

Олимписките игри во Париз се закажани за периодот од 26 јули до 11 август. Руските и белоруските спортисти можат да учествуваат исклучиво под неутрален статус, под услов да не се поврзани со органите на прогонот и да не ги претставуваат тимските спортови.

Иако на Русите и на Белорусите не им е дозволено да учествуваат на парадирањето на спортистите за време на церемонијата на отворање, сепак ќе им биде дозволено да присуствуваат на настанот.

AA
Популарни