Новата влада е составена од 23 министри, меѓу кои три жени и шест Палестинци од Газа / Photo: AA

Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас ја одобри новата Влада претставена од премиерот Мохамед Мустафа, кој има за цел таа да игра важна улога во повоената Газа.

Мустафа во четвртокот рече дека „врвниот национален приоритет“ за новата Влада, чии членови треба да ја преземат функцијата в недела, ќе биде крајот на војната во Газа.

Тој додаде дека неговиот кабинет „ќе работи на формулирање визии за повторно обединување на институциите, вклучително и преземање одговорност за Газа“.

Мустафа, сојузник на претседателот Абас и водечка деловна фигура, беше назначен за премиер овој месец со мандат да помогне во реформирањето на Палестинската управа (ПА), која спроведува ограничена самоуправа на Западниот Брег, окупиран од Израел.

Нему, исто така, му е доделено да раководи со помошта и обновата на Газа, која беше уништена од повеќе од пет месеци војна, додека тој врши двојна должност како министер за надворешни работи, заменувајќи го Ријад ал-Малики, кој беше на функцијата од 2009 година.

Примирје - национален приоритет

Мустафа во соопштението од кабинетот упатено до Абас рече дека прв национален приоритет е итен прекин на огнот во Газа и целосно израелско повлекување од енклавата и дозвола хуманитарната помош да влезе во големи количини и да стигне до сите области, пренесе палестинската агенција ВАФА.

„Со цел да се овозможи започнување на процесот на опоравување и подготовка за реконструкција, да се запре агресијата и активностите за населување и да се спречи тероризмот на доселениците на окупираниот Западен Брег“, додаде Мустафа.

Новата влада е составена од 23 министри, меѓу кои три жени и шест Палестинци од Газа, меѓу кои и поранешниот градоначалник на градот Газа Магед Абу Рамадан.

Борбите и уништувањето во Газа, која палестинското движење Хамас ја презеде од владата на Абас во 2007 година, предизвика притисок врз палестинската самоуправа.

Во своето прво јавно појавување по номинацијата, Мустафа зборуваше за „транспарентност“ и „нулта толеранција“ за корупцијата.

Неодамнешните мерки на Абас досега не помогнаа да ги уверат дипломатите кои сакаат да најдат способен и сигурен палестински партнер кога војната ќе заврши.

TRT World
Популарни