Шолц: Ако Путин ги повлече трупите, мир во Украина е можен во секој момент

Шолц: Ако Путин ги повлече трупите, мир во Украина е можен во секој момент

Германскиот канцелар истакнува дека досега имало неколку обиди за мировни преговори меѓу Русија и Украина.
Олаф Шолц повикува на повлекување на руските трупи за мир во Украина / Photo: AA

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека мирот во Украина е можен во секое време доколку рускиот претседател Владимир Путин ја прекине својата, како што наведе, варварска кампања и ги повлече војниците.

Солц за „Маркише Алгемајне Цајтунг“ изјави дека секогаш имало иницијативи за посредување.

„На пример, веднаш по избувнувањето на војната, Русија и Украина директно преговараа меѓу себе. Преговорите потоа пропаднаа затоа што Русија ги искористи само како изговор за истовремено да ги премести своите трупи на исток за голема офанзива“, посочи германската канцеларка. надвор.

Како што тврди тој, токму тогаш на виделина излегле масакрите во Буча и Ирпин, неверојатни злосторства против човековите права извршени од руските вооружени сили врз цивилното население, со што разговорите се лишени од секаква основа.

„Малку подоцна се разговараше за договорот за жито, со успех. За жал, Путин во одреден момент повторно го откажа“, додаде Шолц.

Тој изјави дека имало разговори и за безбедноста во нуклеарната централа Запорожје и за размена на затвореници.

„Голем број земји, вклучително и Украина, во моментов разговараат на ниво на советници за безбедност како би можело да изгледа нешто што може да доведе до мировен процес, но дозволете ми да бидам многу јасен, мирот е можен во секое време. Путин само треба да заврши неговата варварска кампања и повлекување на трупите“, истакна Шолц.

TRT Balkan / агенции
Популарни